Innowacyjna wirtualna przymierzalnia.


Sprawdź swój wygląd w kolorowych soczewkach.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek – m.in. jednodniowe, miesięczne, sferyczne, toryczne, twarde, miękkie itd. Trudno z tak szerokiej i różnorodnej gamy produktów wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Aby ułatwić wybór przedstawimy podział soczewek ze względu na różne kryteria.

Soczewki kontaktowe podzielić można ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, czas noszenia, tryb noszenia oraz ich przeznaczenie.

Podział soczewek ze względu na materiał:

 1. Twarde wykonywane ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu ale wysokiej sztywności. Ze względu na mniejszy komfort użytkowania w porównaniu z soczewkami miękkimi są coraz mniej popularne i wykorzystuje się je głównie wtedy, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku soczewkami miękkimi.
 2. Miękkie wyprodukowane z miękkich, komfortowych materiałów charakteryzujących się wysoką przepuszczalnością tlenu. Do ich produkcji stosuje się dwa rodzaje materiałów:
  • hydrożelowe – delikatne, dobrze uwodnione, w zasadzie nie wyczuwalne na oku, ale o niższej przepuszczalności tlenu;
  • silikonowo – hydrożelowe – bardzo dobrze przepuszczające tlen, ze względu na zawartość silikonu, ale charakteryzujące się większą sztywnością w porównaniu do materiałów hydrożelowych.

 Podział soczewek ze względu na czas noszenia:

 1. Jednodniowe, jednorazowe – jak sama nazwa wskazuje są to soczewki do jednorazowego użytku, które po zdjęciu z oka należy wyrzucić. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Jest najzdrowszy i najbardziej higieniczny system wymiany soczewek. Ten rodzaj soczewek jest szczególnie polecany osobom, które dotąd nie nosiły soczewek i szukają alternatywy dla okularów, a także tym, którzy regularnie noszą soczewki ale cenią sobie brak konieczności pielęgnacji, mają wrażliwe oczy i skłonność do alergii. Codzienna wymiana soczewek gwarantuje brak efektu starzenia się soczewki i powstawania osadów powierzchniowych, w rezultacie czego możemy czuć doskonały niezmienny komfort, niezależnie od tego jak długo w ciągu dnia je nosimy.
 2. Wielokrotnego użytku tj. dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne – są to soczewki, których używa się wielokrotnie przez określony czas. Ten typ soczewek wymaga pielęgnacji- oznacza to, że po zdjęciu należy je wyczyścić i zdezynfekować. Następnego dnia zakłada się tę samą wyczyszczoną parę soczewek. Właściwa pielęgnacja oraz systematyczna wymiany soczewek gwarantuje zachowanie zdrowia oczu.Soczewki dwutygodniowe i miesięcznestanowią obecnie najczęściej wybierany przez klientów system wymiany. Odpowiednio po 14- stu lub 30-stu dniach od momentu pierwszego użycia soczewek, należy je wymienić na nowe.Soczewki kwartalneobecnie zastępowane są soczewkami o krótszym czasie użytkowania. Przyczyną takiego zachowania jest fakt, że soczewki krótszej wymiany oferują lepszy komfort noszenia, dają poczucie większego bezpieczeństwa, a pacjenci je stosujący rzadziej skarżą się na dolegliwości. W trakcie 3-miesięcznego stosowania soczewek na ich powierzchni znaleźć się mogą znaczne ilości zabrudzeń, dlatego w przypadku trzymiesięcznego trybu wymiany bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i odbiałczanie soczewek.
 3.  Roczne (konwencjonalne) – to najstarsza grupa soczewek miękkich. Są to soczewki przeznaczone do noszenia przez okres dwunastu miesięcy wyłącznie w trybie dziennym. Wykonywane są z tradycyjnych materiałów hydrożelowych. W związku z dynamicznym rozwojem rynku i pojawieniem się bardziej nowoczesnych rozwiązań w chwili obecnej soczewki te aplikowane są właściwie tylko wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie korekcji soczewkami o krótszej wymianie.

 Podział soczewek ze względu na tryb noszenia:

 • dzienne – noszone przez 6-14 godzin w ciągu doby (najpopularniejsze);
 • „elastyczne” – noszone przez kilka dni bez przerwy (najczęściej nie dłużej niż tydzień);
 • ciągłe – przeznaczone do noszenia nawet przez 30 dni i nocy, bez przerwy.

 Podział soczewek ze względu na zastosowanie:

 1. Korekcyjne służą do wyrównywania różnych wad wzroku, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych. W zależności od wady jaką korygują można wyróżnić soczewki:
  • sferycznedo korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności;
  • toryczne – do korekcji astygmatyzmu;
  • multifocalne do korekcji starczowzroczności (presbiopi);
 2. Lecznicze (terapeutyczne) – zazwyczaj stosowane są jako nośniki leków lub opatrunki w przypadku wystąpienia różnego typu schorzeń lub urazów rogówki – zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczamy do tej grupy soczewki twarde, które pozwalają na korygowanie wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki;
 3. Kosmetyczne – ich zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka. W wielu przypadkach służą do przykrywania wad zewnętrznej części oka, zakrywają widoczną zaćmę, „otwierają” tęczówkę, „zmniejszają” źrenicę.

Różnorodność dostępnych na rynku soczewek pozwala Specjaliście zaproponować Ci odpowiednie soczewki, które zaspokoją Twoje potrzeby, oraz spełnią oczekiwania.