Innowacyjna wirtualna przymierzalnia.


Sprawdź swój wygląd w kolorowych soczewkach.

Wpływ mocnego słońca na oczy

Opublikowano: 25/02/2015

Wzrok, to zmysł o najszerszym spektrum poznania, który z jednej strony jest całkowicie zależny od promieniowania słonecznego, z drugiej może być przez nie uszkodzony. Ekspozycja na promieniowanie UV odbywa się nie tylko na drodze bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, ale również za pośrednictwem pośrednich źródeł takich jak promieniowanie odbite od różnych powierzchni (śnieg, woda, piasek oraz beton -choć ten w mniejszym stopniu) jak również ze źródeł rozproszonych takich jak chmury, przez które przechodzi do 90% całego promieniowania.

Przewidzenie kiedy oczy są najbardziej narażone na największą ekspozycję na promieniowanie UV jest niezwykle trudne, ponieważ dzieje się to w dość nieoczekiwanych momentach, zarówno jeśli chodzi o godziny w ciągu dnia, jak i miesiące w roku. To sprawia, że pacjent powinien korzystać z odpowiedniej ochrony przez cały rok. Szczególnie narażone na ekspozycję światła odbitego są małe dzieci, trzy razy bardziej od dorosłych, a to za sprawą szerszych źrenic i bardziej przejrzystej soczewki. Do ukończenia 18 roku życia młodzi ludzie akumulują 80% promieniowania UV, jakiemu podlegają oczy przez całe życie., a jego skutki są bardzo niekorzystne.

Obecnie przyjmuje się, że patogeneza licznych chorobowych stanów oka ma w dużej mierze związek z promieniowaniem ultrafioletowym. Szkodliwy wpływ nadmiernej ilości promieniowania UV łączony jest też z takimi schorzeniami jak: skrzydlik, zaćma (katarakta), uszkodzenie plamki żółtej czy rak skóry wokół oczu.

Dlatego, tak ważne jest aby właściwie chronić wzrok przed słońcem. Najpopularniejszą formą ochrony są okulary przeciwsłoneczne, których ciemne soczewki zapobiegają tzw. olśnieniu i ograniczają ilość światła docierającego do oka. Niestety większość okularów przeciwsłonecznych nie chroni naszych oczu w pełni. Proste, duże okulary nie blokują promieniom odbitym tzw. promieniom peryferyjnym dostępu do oka z boków, od góry i od dołu. Istotne jest zatem, aby oprócz okularów przeciwsłonecznych stosować dodatkową ochronę. Idealnym w tym celu rozwiązaniem sąpoprzez soczewki kontaktowe z filtrem UV. Prawidłowo dopasowane soczewki kontaktowe pokrywają całą rogówkę wraz z rąbkiem, a zatem okazują się być skuteczną ochroną przed promieniami łamiącymi się pod różnym kątem, również przed efektem ogniskowania promieni peryferyjnych.

Oczywiście pierwszym i najprostszym sposobem ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest profilaktyka, czyli unikanie nadmiernej ekspozycji oczu na ostre światło. W okresie szczególnego nasłonecznienia warto także zastosować dietę wzbogaconą w karotenoidy (luteliny, likopenu, β karotenu), antocyjanidy, które mają działanie antyocydacyjne i wspomagają ochronę przed „słońcem”. Niemożliwie jest jednak całkowite wyeliminowanie z naszego życia słońca dlatego pamiętajmy, aby właściwie chronić przed nim nie swoje oczy i zawsze nośmy ciemne okulary i wybierajmy soczewki kontaktowe z filtrem UV.