Innowacyjna wirtualna przymierzalnia.


Sprawdź swój wygląd w kolorowych soczewkach.

Jak zwiększyć stopień zadowolenia z soczewek kontaktowych?

Opublikowano: 10/02/2015

Opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Optyka wyniki badań przeprowadzonych on-line wśród użytkowników soczewek kontaktowych, w siedmiu wybranych krajach (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Rosja, Polska, Francja , Arabia Saudyjska), którzy wcześniej je porzucili wskazują, że główne powody, dla których użytkownicy soczewek kontaktowych je rezygnują z soczewek to: ogólny niski komfort użytkowania, dyskomfort pod koniec dnia, trudności w posługiwaniu się soczewkami oraz konieczność ich pielęgnacji. Są to problemy, które wbrew pozorom łatwo rozwiązać.

Dyskomfort pojawiający się podczas stosowania soczewek, czy to w ciągu całego dnia, czy pod jego koniec, to najczęściej konsekwencja suchości oka, którą soczewki kontaktowe mogą potęgować. Nie jest to jednak sytuacja, której nie można poprawić. Często wystarczy zmiana typu soczewek, na nowocześnie, wykonane z materiałów o lepszej zwilżalności oraz/lub stosowanie dodatkowych środków nawilżających tzw. sztucznych łez, które zastosowane w sytuacji dyskomfortu przyniosą natychmiastową poprawę. Stosowanie dodatkowego nawilżenia skutecznie wydłuża komfortowy czas stosowania soczewek kontaktowych. Jest to zdanie wielu specjalistów kontaktologów, dlatego też przy doborze soczewek kontaktowych, bardzo często w gabinetach rekomenduje się stosowanie kropli systematycznie, jako czynnika niezbędnego do utrzymania komfortu użytkowania soczewek, na odpowiednim poziomie.

Posługiwanie się soczewkami i związane z tym trudności są podstawowym zagadnieniem rozważanym przez potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych. Nie dziwnego zatem, że jeśli pierwsze doświadczenia nowych użytkowników w manipulacji soczewek nie są optymalne, pojawia się założenie że soczewki nie są dobrym rozwiązaniem, a w konsekwencji decyzja o ich porzuceniu. W jaki sposób można temu zapobiec? Po pierwsze konieczna jest odpowiednio długa nauka aplikacji i zdejmowania soczewek przekazywana pacjentowi w gabinecie podczas wizyty, na której je dobrano.

Po drugie każdy użytkownik powinien mieć możliwość skonsultowania problemu z konsultantem w salonie optycznym lub ze specjalistą, w trakcie wizyty kontrolnej. Zazwyczaj pacjenci opuszczający gabinet otrzymują dodatkowe materiały instruktażowe, z których niestety korzystają, wstydzą się poprosić o pomoc i pochopnie, bez konsultacji porzucają soczewki jako zbyt kłopotliwe rozwiązanie. Część respondentów wskazała także konieczności poświęcania czasu na pielęgnację soczewek jako główny powód rezygnacji z soczewek. Są to zdecydowanie przedstawiciele tej grupy „soczewkowiczów”, którym dobrano niewłaściwy rodzaj soczewek.

Od kilkunastu lat na rynku dostępne są soczewki jednorazowe, które nie wymagają pielęgnacji i jednocześnie są najzdrowszym produktem. Stosowanie tego typu soczewek skutecznie wyeliminuje konieczności poświęcania czasu na pielęgnację. Podsumowując, niezależnie od tego, z jakim problemem borykają się użytkownicy soczewek kontaktowych oraz jakie są powody, które skłaniają ich do rezygnacji z soczewek, zawsze jest dla nich rozwiązanie, które pomoże zmienić decyzję o porzuceniu. Jakie to rozwiązanie – ponowna wizyta w salonie optycznym i konsultacja.Pracownik salonu optycznego samodzielnie lub wspólnie ze specjalistą z gabinetu dobierz takie rozwiązanie dla Klienta, które będzie dla niego odpowiednio komfortowe. Współcześnie rynek produktów kontaktologicznych oferuje szereg produktów o różnorodnych właściwościach, dzięki czeku możliwe jest dopasowanie niemal idealnej soczewki niemal każdemu użytkownikowi.

Opracowanie własne na podstawie artykułu A. Aslam, J.Haskov ”Zrozumieć znaczenie komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych”, Optyka, 2015,5