Innowacyjna wirtualna przymierzalnia.


Sprawdź swój wygląd w kolorowych soczewkach.

Ciekawostki ze świata soczewek – nowy kierunek rozwoju

Opublikowano: 18/03/2015

Branża optyczna rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie na płaszczyźnie wykorzystywanych nowoczesnych technologii. Producenci soczewek kontaktowych stale pracują nad udoskonaleniem materiałów, z których są oneprodukowane, aby w jak największym stopniu zaspokoić potrzeby użytkowników i zapewnić im maksymalny komfort. Rozwój kontaktologii dotyczy poszukiwania nowatorskich rozwiązań nie tylko w zakresie korygowania wady wzroku ale również innych dziedzin medycznych. Soczewki kontaktowe przestają być jedynie alternatywą dla okularów. Stają się narzędziami wyposażanymi w wiele przydatnych funkcji.

W ubiegłym roku firma Novartis rozpoczęła testy zaprojektowanych przez laboratorium Google X soczewek kontaktowych dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we krwi. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwiłoby życie cukrzykom, na chwilę obecną zdanym na codzienne stosowanie glukometrów co wiąże się z uciążliwym i bolesnym pobieraniem próbek krwi z palca. Obecnie testowane soczewki wyposażone zostały w mały bezprzewodowy chip i zminiaturyzowany czujnik glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału soczewki. Prototyp wykorzystuje miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. Przedstawiciele firmy Novartis zapowiadają, że gotowy produkt może trafić na rynek za około 5 lat. Firma Novartis poinformowała również, że trwają prace nad innym zastosowaniem „inteligentnych” soczewek do oka. Miałyby one działać jak automatyczna regulacja ostrości w obiektywach fotograficznych, likwidując pogorszenie widzenia związane ze starczowzrocznością.

Naukowcy pracują również nad soczewkami kontaktowymi, które pozwalałyby na całodobowy monitoring ciśnienia wewnątrzgałkowego dla pacjentów z jaskrą. Taka soczewka składa się z żelowych soczewek z wbudowanym miernikiem rejestrującym zmiany w naprężeniu oka i przesyłającym dane do drobnych mikrochipów. Ich  zadaniem jest odczyt przesłanych danych i przekazanie ich bezprzewodowo do odbiornika umieszczonego na szyi pacjenta. Takie rozwiązania systemowe umożliwiają monitorowanie indywidualnych przypadków jaskry i opracowanie skutecznych metod leczenia. Na obecną chwilę szwajcarska firma Sensimed opracowała rozwiązanie SENSIMED Triggerfish – jednorazową soczewkę kontaktową, która bada zmiany w oku celem usprawnienia leczenia jaskry.

Kierunek rozwoju kontaktologii jest już wyraźnie widoczny. Soczewki w przyszłości nie tylko będą służyły jako jedna z metod korygowania wady wzroku. Odegrają znaczącą rolę w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń, nie tylko tych związanych z gałka oczną.